Přeskočit menu

Fórum

Do you think that foreign languages should be taught in the schools?

od LeesaJohnson, 27. března 2017

Zprávy: 7

Jazyk: Česky

LeesaJohnson (Profil uživatele) 27. března 2017 10:02:46

Do you think so or not, If yes why?

LeesaJohnson (Profil uživatele) 13. dubna 2017 9:21:15

Can anybody answer the question I asked?

Myshko (Profil uživatele) 14. dubna 2017 23:59:48

Nemluvím moc dobře český a proto prominte, jestli budu nevždycky pravidelně psát česky) Jsem z Ukrajiny a můžu říct, že u nás Ceská republika je dost znaná. Hodně lídi se učí češtinu. Napřiklad, já) čestina je na Ukrajině popularní jazyk, protože je ten jazyk taky slovanský a Cesko je stat, kde hodně náše lídi chcí pracovat, učit se na univerzitách nebo kam jezdít na výlet a tak dal. Ale nevím, abych někde v náše školách se učili váš jazyk. To je problem a proto myslím, že ano, ukrajincy potřebujou češtinu ve školách) ale rozumím, že ve školách po první se budou vždycky učit oficialné europejský jazyky OSN (anglický, německý, francouzský, španělský, ruský, v kontexte Ukrajiny taky polský, ale vím, že není polština jazycem OSN), ale nebude tam češtiny, protože váš jazyk není ten jazyk (jako ukrajinský nebo srbský), ktery je dobře slavný ve světě. Není to jazyk pro školy, ale je pro univerzity a vysší školy. Myslím, že není to už tak špatně, protože český chcete-nechete je velice popularní jazyk, ale, bohužel, po první je taka situace na východě Europy. Prominte můj česky a moje myslí (thoughts)

Myshko (Profil uživatele) 15. dubna 2017 0:23:18

I didn't see that you are from United Kingdom and wrote my message in Czecz) I wrote that the czecz language is such language which is popularity firstly in the Eastern Europe (in Ukraine, Russia, Belorussia etc.) but even there (or here because I'm living in Ukraine) this language isn't for schools. It isn't one of the official language of UN and the areal of using of the Czezc language isn't big in the world. And it's hardly to study it in schools (if you aren't slavs such as ukrainians, russians, polish - for us the situation are absolutely another). So Czezc it is language not for the schools, but for the universiries or higher schools. And for whom who have the plans or aim to live/work/study in Czezc but it isn't good "general" language for child. Sorry for mine English and my thousghts about this question

html_color (Profil uživatele) 6. června 2017 9:56:59

Tato zpráva byla odebrána.

colourswitch (Profil uživatele) 23. června 2017 8:02:32

Tato zpráva byla odebrána.

AlyssaPatterson (Profil uživatele) 17. srpna 2017 6:12:46

Foreign languages should be taught in the schools have beneficial effects on students awareness of languages and enhance their natural curiosity. Being as an academic writer and with team of assignment help experts assisting those students who are not be able to complete academic task by their own at Secure Assignment Help, according to me taught foreign languages in the school helping students to become better scholars, better thinkers, better beginners, and better citizens of the world.